top of page
  • Yazarın fotoğrafıRiella Morhayim

Ekim Gündemimiz


Hayatta beklenmedik olaylar ve aniden karşımıza çıkan zorluklar, kendine has bir ritim olan Ekim ayının yansıması gibidir.


Sonbaharın gelişi ve doğanın dönüşümü, ani hava değişimleri bize beklenmedik değişikliklerin kaçınılmazlığını hatırlatır. Bu değişimler, hayatın süregiden bir seyri olarak kabul edildiğinde, içsel dinginliğimizi ve kabul etme gücümüzü test eden değerli fırsatlara dönüşür.


Bu zamanlar, bize yaşamın planlı bir yolculuk değil, dolambaçlı bir keşif olduğunu anımsatır. ;)


Ekim ayının etkisi altında, yaşamın iniş ve çıkışlarını kabul etmek, Stoacı felsefenin öğretileri ile kolaylaşır…


Stoacı düşünceye göre, insanlar üzerinde doğrudan kontrol sahibi oldukları şeyler sınırlıdır: düşünceleri, duyguları, tutumları ve tepkileri. Diğer her şey, dış dünya ve doğa tarafından belirlenir; insanın kontrolü dışındadır: Beklenmeyen olaylar ve sorunlar da dahil.

Stoacılar, insanın kontrolü dışındaki olayları kabul etme ve içsel tepkilerini yönetme konusunda ustalaşmanın önemini vurgular. Beklenmeyen olaylarla başa çıkarken, onları nasıl karşıladığımız ve bu olaylar karşısındaki tutumumuz asıl belirleyici hâline gelir.

Eğer kişi bu zorlukları felsefi bir bakış açısıyla karşılarsa, hayatın anlamını, içsel erdemlerini ve metanetini daha derinlemesine sorgulama imkanı sunar.


Belirsizlikleri kabul etmek ve içsel huzuru korumak, bizi sağlıklı ve bilge birer birey yapar. Hatta bize esneklik, dayanıklılık ve içsel büyüme fırsatları sunar. Bu anlarda, belki de en değerli soruları sorma cesaretini buluruz:


Gerçekten neye ihtiyacım var? Değişime ve belirsizliğe nasıl uyum sağlayabilirim? Ve en önemlisi, bu deneyimden ne öğrenebilirim?

Yaşamın akışı içindeki beklenmedik olaylarla karşılaştığınızda, Felsefi Danışmanlık Türkiye olarak, var olan desteğimiz ve kolaylaştırıcılıklarımız ile, yanınızda olduğumuzu hatırlayın…


Bu anımsama dahi sizin iç gücünüzü, özgüveninizi ve eminliğinizi güçlendirerek, size ilham verecektir. Yine de, eğer, içsel erdemlerinizi ve içsel özgürlüğünüzü geliştirmek ve kendinizi keşfetmeyi seçerseniz, sizi bir FELSEFİ DANIŞMANLIK oturumuna bekleriz. 

 

Felsefi Danışmanlık Eğitimimizin, Kıymetli Katılımcılarından biri olan Ece Aker'in yorumunu beğendiyseniz, Youtube'dan 👍 yaparak bizimle paylaşın.

Hayatının her alanıyla alakalı...

Bir soruya cevap bulma ve bir soruna çözüm üretme isteği ve kararlılığına sahipsen...

Felsefi Danışmanlık fırsatını kaçırmamanı öneririz.

 

Kaygıdan Huzura erişmek için...

İhtiyacınız olan donanımları kazanmanız amacıyla tasarlamış,

4 seanslık Felsefi Danışmanlık

 

Yaşam kalitenizi arttırmak için...

En çok tavsiye edilen... İyi olma halinizi arttıracak,

4 seanslık Felsefi Danışmanlık

 

Kariyer Danışmanlığı İçin...

Çalışma Hayatında sizi netleştirecek ve destekleyecek,

4 seanslık Felsefi Danışmanlık

 

Kıskançlıktan Özgürleşme...

Kıskançlıktan özgürleştirecek ve güçlendirecek,

8 seanslık Felsefi Danışmanlık

 

Dilerseniz bizi takip edebilirsiniz:


Comments


bottom of page